Trasa 5. Muzeum i Galeria Narodowa Capodimonte

Bezcenne zbiory mieszczą się w XVIII wiecznym, majestatycznym Pałacu Królewskim Capodimonte, zanurzonym w wielkim drzewiastym parku. Łącznie z Galerią Narodową i różnymi mniejszymi kolekcjami, na muzeum składają się: Galeria Dziewiętnastowieczna, Apartament historyczny, Kolekcja porcelany i ceramiki, Zbrojownia oraz Salonik Porcelany. Zbiory zawierające dzieła sztuki od Średniowiecza do XIX wieku.
Chociaż niemożliwe jest wymienienie tu wszystkich arcydzieł sztuki, koniecznie trzeba wspomnieć Świetego Ludwika z Tuluzy Simona Martiniego (1317), Ukrzyżowanie Masaccia (1426), Madonna z Dzieciątkiem i aniołami Botticelliego (1455-60), Portrety Klemensa VII wykonane przez Sebastiano del Piombo (ok. 1526), Antea Parmigianino (1530-35). Przemienienie Pańskie Belliniego, dzieli salę z arcydziełami Lorenza Lotto, El Greca, itd. Tycjan posiada tutaj min. trzy portrety Papieża Pawła III, Zwiastowanie, Danae. Wspomnę jeszcze: Portret kardynała Aleksandra Farnese Raffaella, Męka Chrystusa Caravaggio. Wyśmienicie reprezentowane jest również malarstwo neapolitańskie od XVII do XIX wieku.

MICHELANGELO MERISI zwany Caravaggio - Caravaggio za życia był malarzem niepokornym i kontrowersyjnym. Przez ostatnie dziesęć lat swego życia był poszukiwany przez policję i zmuszany do ciągłych ucieczek. Po ucieczce z Rzymu przez kilka lat mieszkał i pracował w Neapolu. Nowatorskie przedstawianie świętych postaci z plebejskimi twarzami czy brudnymi nogami budziło oburzenie ogółu a kler często odrzucał jego obrazy. Dzieła znajdujące si w Neapolu pochodzą z ostatniej fazy twórczości gdy Caravaggio uspokoił kompozycję i malował niemal monochromatyczne obrazy o pogłębionej psychice postaci, gra światła i cieni odgrywa tu jeszcze większą rolę niż poprzednio.
Agata Iwanowska Paciolla      Vico Paradiso alla salute 12      80136 Napoli , Italia

Tel. domowy: +39 081 544 57 27       Tel. komórkowy: +39 333 719 14 63       Fax: +39 081 214 42 45       e-mail: iwanowska@przewodnikkampania.com