Trasa 3. Neapol i jego Kościoły – dla pielgrzymów i nie tylko

Neapol posiada obecnie ok. 160 kościołów. Oczywiście nie sposób zwiedzić je wszystkie, dlatego trasa ta przewiduje te najbardziej reprezentatywne. Wszystkie obiekty tej trasy zostały poddane różnorodnym przeróbkom a historia pod ich fundamentami często przemawia językiem starożytnego Rzymu. Dumnie współżyją w tych prawdziwych galeriach sztuki style od gotyckiego do klasycystycznego.

Duomo – Katedra poświęcona świętemu Januaremu, patronowi Neapolu. Unikatem jest, przylegające do katedry Baptysterium, wybudowane na przełomie IV i V wieku.

Kult świętego Januarego jest związany z tzw. Cudem świętego Januarego (wł. Il miracolo di San Gennaro). Święto religijne ma miejsce w Neapolu w pierwszą sobotę maja oraz 19 września. Cud polega na przemianie krwi świętego Januarego, zamkniętej w szklanej ampułce, z postaci stałej w postać płynną. Zjawisko to nie zawsze przebiega w taki sam sposób. Niekiedy ciecz zmienia swoją objętość i kolor. Różny jest także czas przechodzenia ze stanu stałego w ciekły. Bywa, że następuje to w jednym momencie, innym razem proces ten trwa kilka minut lub cały dzień. Podobnie jest z krzepnięciem. Wydarzenie to interpretuje się jak wróżbę. Jeśli zawartość ampułki rozpuszcza się szybko jest to znakiem pomyślności. Jeśli ciecz się nie rozpuści (co zdarza się rzadko), na Neapol spada jakieś nieszczęście. Taka sytuacja miała miejsce m. in. w 1944 roku kiedy doszło do wybuchu Wezuwiusza.

Kościół San Lorenzo Maggiore

Sława tego kościoła jest związana nie tylko z bardzo ważnymi wydarzeniami (Boccaccio poznał tu Fiammettę, Petrarca mieszkał w przyległym klasztorze, zbierał się tu Parlament), lecz również z faktem, że jest on świetnym przykładem stratyfikacji historycznej Neapolu. Na strukturze z epoki rzymskiej (możliwość zwiedzenia wykopalisk Macellum-rynku i Aerarium- skarbca, które mieściły się przy Forum grecko - rzymskim) został wybudowany w VI w. pierwszy kościół.

Kościół San Domenico Maggiore

Powstał na przełomie XIII i XIV w. jako część zespołu klasztornego i centrum studiów teologicznych (wykładał tu również Święty Tomasz z Akwinu, a uczył się Giordano Bruno) . Wyjątkowo reprezentatywne groby i nagrobki, wykonane przez wybitnych rzeźbiarzy, pochodzące z okresu od XIV do XIX w., jakoże San Domenico Maggiore stał się jednym z niewielu kościołów wybranych przez szlachtę neapolitańską na miejsce wiecznego spoczynku.
Kaplica Sansevero

Sława Kaplicy jest związana z osobą Raimonda di Sangro, jedną z najwybitniejszych postaci europejskiej kultury osiemnastowiecznej. Nazywany księciem alchemikiem, znany był ze swych odważnych doświadczeń, uważanych prawie za czary. W podziemiach Kaplicy odnaleziono po jego śmierci dwa szkielety: kobiecy i męski, całkowicie okryte układem naczyniowym i limfatycznym. Według tradycji, książe wstrzyknął w żyły dwóch nieszczęśników jakąś substancję, przez niego samego wynalezioną, która umożliwiła konserwację ciał. Oprócz siatki żył widoczne są również niektóre organy.
Odkryjemy wspólnie czy to czary czy jest na to jakieś naukowe wyjaśnienie.

Kościół Santa Chiara

Santa Chiara uroczy każdego turystę gotykiem prowansalskim nadającym mu majestatycznego wyglądu. Prawdziwym klejnotem architektury jest osiemnastowieczny majolikowy krużganek, którego dekoracja malarska z pejzażami, festonami i scenami alegorycznymi, doskonale wtapia się w otoczenie.

Kościół Gesù Nuovo

 Najważniejszy kościoł wybudowany przez Jezuitów w Neapolu. Wnętrze jest doskonałym przykładem baroku.

Kościół Santa Anna dei Lombardi

Ulubione miejsce modlitw dynastii Aragończyków, co przyciągało również szlachtę, która zakładała tu swe kaplice.

Dodatkowo: Katakumby - miejsce potajemnych spotkań, modlitw oraz miejsce pochówku pierwszych chrześcijan.
Agata Iwanowska Paciolla      Vico Paradiso alla salute 12      80136 Napoli , Italia

Tel. domowy: +39 081 544 57 27       Tel. komórkowy: +39 333 719 14 63       Fax: +39 081 214 42 45       e-mail: iwanowska@przewodnikkampania.com