Trasa 1. Neapol Starożytny i jego urocze zaułki

Neapol jest pochodzenia greckiego i jego pierwsze mury zostały wzniesione przez kolonistów greckich przybyłych w VI w.p.n.e. z Kume. Rzymianie zainteresowali się miastem w III w. p.n.e. i obrali je na miejsce odpoczynku i rozrywki. Neapolis stało się popularne ze względu na swój przyjemny klimat, przebogatą naturę, czarujący widok na jedną z najpiękniejszych zatok na świecie oraz przyjemne usposobienie Neapolitańczyków. Nie drugorzędną rolę odgrywała przeszłość Neapolu. Rzymianie byli zafascynowani kulturą grecką. Ubierali się tu jak Grecy, rozmawiali po grecku i chodzili na greckie spektakle. W tej atmosferze Wergiliuszowi udało się tu napisać swe najpiękniejsze utwory.
Przechadzka tą trasą to odkrycie oryginalnego układu topograficznego typowego dla rzymskiego miasta z siecią głównych ulic przecinających się pod kątem prostym i biegnących w kierunku północ-południe (tzw. cardini) i wschód-zachód (tzw. decumanusy), resztek murów, Forum, Macellum, teatru, itd.
Dodatkowo: Napoli sotterranea – Neapol podziemny, dla tych, którzy nie cierpią na klaustrofobię. Przechadzka podziemnymi korytarzami i grotami.
Agata Iwanowska Paciolla      Vico Paradiso alla salute 12      80136 Napoli , Italia

Tel. domowy: +39 081 544 57 27       Tel. komórkowy: +39 333 719 14 63       Fax: +39 081 214 42 45       e-mail: iwanowska@przewodnikkampania.com